Gotowy czy indywidualny projekt domu?

Po podjęciu decyzji o budowie domu jednorodzinnego oraz zakupie działki, konieczne jest przede wszystkim przygotowanie projektu. Inwestor ma do dyspozycji gotowe projekty domów, jednak może również zdecydować się na indywidualne opracowany wariant. W obu tych przypadkach uzyskać można stosunkowo zbliżone efekty. Równie dobrą funkcjonalność zapewniają typowe projekty domów, jak i te wykonane na indywidualne zamówienie.

Zatrudnienie architekta

Jeżeli na wybór projektu oraz budowę domu przeznaczona jest wystarczająca ilość czasu, warto zdecydować się na zatrudnienie architekta. Jednak współpraca z nim nie zawsze przebiega sprawnie. Istnieje spore ryzyko wydłużenia czasu pracy takiego projektanta, ponieważ konieczne jest ustalenie koncepcji, która może być następnie zmieniona. Znaczenie ma również ustalenie terminów spotkać, podczas których odbywają się rozmaite debaty oraz negocjacje. Wszystkie te operacje mogą nierzadko zająć nawet kilka tygodni. Bardzo często zdarza się również, że architekt nie wywiązuje się ze swojego zadania lub trudno znaleźć z nim wspólny język. Wówczas konieczne może być poszukiwanie nowego fachowca, co znowu wydłuża czas całej realizacji. Jeżeli wszystko ma być zorganizowane sprawnie i jak najszybciej, lepiej przejrzeć gotowe projekty domów jednorodzinnych.

Gotowe projekty domów

Oferta projektów na rynku jest bardzo szeroka, jednak sprawnie funkcjonujące wyszukiwarki mogą bardzo skutecznie zawęzić cały obszar poszukiwań odpowiedniej propozycji. Wystarczy jedynie znaleźć odrobinę czasu, aby dokładnie przeanalizować poszczególne projekty domów i wybrać najbardziej odpowiedni wariant. Przeważnie czas przygotowania oraz skompletowania takiego projektu nie przekracza jednego tygodnia. Po otrzymaniu dokumentacji konieczna jest jedynie adaptacja projektu. Wówczas można już starać się o uzyskanie pozwolenia. Dla każdego inwestora bardzo istotne są koszty realizacji. Szacunkowo gotowy projekt związany jest różnymi wydatkami, które należy ponieść przy podjęciu budowy. Kosztorys zweryfikować można na przykład porównując go z kosztami obiektów na podstawie danego projektu. Zazwyczaj skorzystanie z gotowego projektu jest o wiele tańszym rozwiązaniem, niż wynajęcie architekta.

Zostaw komentarz