Które ciążowe dolegliwości mogą być niebezpieczne?

Rozmaite występujące u ciężarnej choroby, infekcje oraz dolegliwości mogą sprawić, że ciąża nie będzie przebiegała prawidłowo. Wówczas zagrożone może być nie tylko zdrowie matki, ale również płodu. W przypadku symptomów mających charakter patologiczny, konieczne jest zawiadomienie lekarza, który pomoże uporać się z ryzykiem poronienia.

Występowanie krwawienia

Jeżeli krwawienie jest stosunkowo nieduże oraz bezbolesne, zazwyczaj nie stanowi powodu do zmartwień. Zdarza się to wielu ciężarnym kobietom, zazwyczaj w przewidywanych dniach wystąpienia miesiączki. Jeżeli natomiast występujące krwawienia są bolesne oraz rozległe, należy natychmiast wezwać pogotowie. Mogą one bowiem oznaczać problemy z łożyskiem, a nawet grożą poronienie. Jeżeli krew jest brązowawa, może świadczyć o wystąpieniu zaśniadu groniastego. Jest to zwyrodnienie komórek trofoblastu, które może całkowicie uniemożliwić ciążę. Jeżeli natomiast podczas krwawienia występuje podejrzenie sączenia się wód płodowych, należy zadzwonić po pogotowie lub udać się do szpitala. W rozpoznaniu może pomóc charakterystyczny, słodkawy zapach.

Bóle w ciąży

Jeżeli ból brzucha jest stosunkowo krótkotrwały i łagodny, prawdopodobnie ciąża nie jest zagrożona. Z lekarzem należy się jednak skontaktować, jeżeli ból jest przewlekły, ostry oraz towarzyszy mu uczucie stwardnienia. Może on świadczyć o przedwczesnym porodzie, ciąży pozamacicznej lub poronieniu. Jeżeli natomiast ból odczuwalny jest w górnej części brzucha, nierzadko wskazuje na wystąpienie zatrucia pokarmowego.

Obrzęki i inne dolegliwości

W ciąży zupełnie normalne są również obrzęki. Wynikają one z powodu zatrzymania wody oraz zwiększenia ilości krwi, a także uciskających na macicę naczyń krwionośnych. Jeżeli objawy nie znikają po odpoczynku, zastosowaniu odpowiedniego preparatu lub zimnego okładu, należy zgłosić się z obrzękiem do lekarza.
Dla zdrowia płodu oraz kobiety ciężarnej szczególnie niebezpieczne są uporczywe i silne wymioty, ponieważ grożą odwodnieniem organizmu. Do lekarza należy udać się również wtedy, gdy nie ustępuje biegunka. Swędzenia ciała może świadczyć o bardzo niebezpiecznej choelstazie ciążowej. Nie należy również ignorować drgawek oraz gorączki, które mogą być objawem rzucawki.

Zostaw komentarz

Related Posts